23 Ağustos 2007 Perşembe

Demir Maskeli Adam
Roman ve filmlere de konu olan Demir Maskeli Adam kimdi? Bu soru özellikle Avrupa'da yıllarca merak konusu olmuştu.Kral 14. Louis' nin emriyle, 1669' da Bastil zindanına getirilen, ölene dek yüzündeki maske çıkartılmayan tutuklu kimdi?
Gardiyanı 34 yıl boyunca, yani ölene kadar M. Saint Mars'dı ve Kral'ın hizmetindeki şövalyelerin, hatta Dartanyan'ın astlarındandı.1681' de tutuklu Cannes körfezindeki Sainte-Marguerite'ye gönderildi, buradaki esaret günlerinde umutsuzca çelik bir çatalla, gümüş bir tabağa bir şeyler yazmaya çalıştı, ve tabağı zindanın penceresinden dışarı fırlattı, tabağı tesadüfen bir balıkçı buldu ve tekrar hapishaneye getirdi, Saint Mars, balıkçıya yazıyı okuyup okuyamadığını sordu, balıkçı okuyamadığını söyleyince gardiyan: ' İyi, eğer okuyabilseydin, seni öldürmek zorunda kalacaktık' dedi. 1698'de tutuklu ünlü Bastille hapishanesine götürüldü.
Yolda, bir handa yemek molası vermişlerdi, anlatılanlara göre, gardiyan çifte pistolünü yani tabancasını yemek masasının üzerine koymuştu, tutuklunun yüzündeki maske ise filmlerdeki gibi demirden değil, balina kemikleriyle sağlamlaştırılmış, siyah kadife bir maskeydi. 1703' de tutuklu öldü, hapishanedeki teğmen Etienne du Jonca günlüğüne şöyle not düşmüştü: ' M. de Saint Mars'ın sorumlu olduğu ve yüzündeki maskenin hiç çıkartılmadığı, kimliği meçhul tutuklu, biraz hastaydı ve bugün 10.00 civarında öldü '. Ertesi gün gömüldü ve kilise kayıtlarına isim olarak Marchioly yazıldı ki, büyük ihtimalle sahte bir isimdi.Maskeli esir kimdi? Gerçeği bilenler sadece Kral ve yakınlarıydı, onlar da asla konuşmadılar. Sonradan 15. Louis şöyle demiştir: Yaşasaydı, onu serbest bırakırdım, kimse gerçeği bilmiyor ve tüm söylentiler asılsız.'Dolayısıyla çok çeşitli spekülasyonlar yapıldı.
Bazıları aşağıda:
Tutuklu, 13. Louis'nin eşi Avusturya'lı Anne'nin, bir İngiliz dükünden olan gayrimeşru oğluydu, 14. Louis'ye çok benzediği için tutuklanmıştı.Andrew Lang'a göre, adam İngiltere kralı . Charles'ın, edepsiz, haşarı oğluydu ve Fransa kralını çok kızdıracak bir şeyler yapmıştı. Bir başka söylentiye göre demir maskeli adam aslında 14. Louis'nin ta kendisiydi, ikizi olan kardeşi, onu hapsetmiş, kral olmanın tadını çıkarıyordu!Bazıları onun çok gizli bir görev verilen bir elçi olduğunu söylediler. Söylentilerin ardı arkası kesilmedi ama bugüne kadar demir maskeli adamın kim olduğu ortaya çıkmadı.

1 yorum:

Yaşar Gürbüz dedi ki...

Birşeyler yazılıp atılan o tabak şimdi bir koleksiyoncunun elinde olsa ne kadar ederdi acaba.