2 Nisan 2008 Çarşamba

Chelsea F.C.Chelsea Football Club (Chelsea Futbol Kulübü), 1905 yılında kurulan İngiliz futbol kulübü. Lakabı The Blues (Maviler), daha önceki lakabı ise The Pensioners (Emekliler veya Memurlar) 'dir. Kulüp, özellikle 1960 - 1970 ve 1990 'lı yıllarda başarı göstermiştir. Chelsea`nin müzesinde şu ana kadar 3 İngiltere Premier Ligi şampiyonluğu, 4 FA Kupası, 4 Lig Kupası ve 2 UEFA Kupa Galiplerı Kupası bulunmaktadır.

Chelsea'nin stadyumu olan Stamford Bridge, Fulham, Londra 'da bulunmakta ve 40.055 kişiye ev sahipliği yapabilmektedir. Kulüp, 2003 yılında Rus petrol zengini Roman Abramovich tarafından satın alındı.

Tarihi

Chelsea, 14 Mart 1905 'te, The Rising Sun (şimdiki The Butcher's Hook) isimli bir pubda kuruldu. Klüp, kısa süre içinde İngiltere Ligi'ne alındı. İlk başarısı, 1905 yılındaki FA Kupası finalistiğidir (Sheffield United'a yenildiler). İngiltere'de süren savaş arasındaki yıllarda büyük transferler yaparak ünlendiler.

Eski İngiliz forvet Ted Drake, 1952 yılında takımın teknik direktörlüğüne getirilirken, klübü modernize edeceğini söyledi. Drake, ilk olarak klübün armasını değiştirdi. Daha sonra genç akademisini ve antrenman sistemini geliştirdi. Bu değişiklikler sayesinde Chelsea, ilk defa yüksek prestijli bir kupa kazandı - 1954/55 Lig Şampiyonluğu. Sonraki sezon UEFA Şampiyon Klüpler Kupası'na katılma hakkı kazanan Chelsea, İngiltere Futbol Federasyonu tarafından engellenince, kupadan tek maç bile yapmadan çekildi.

1960'lı yıllarda Chelsea'nin başında olan Tommy Docherty; 1964/65 sezonunda, ligde, Lig Kupası'nda ve FA Kupası'nda zafere yaklaşsa da, sadece Lıg Kupası'nda başarıya ulaşabildi. Böylelikle sonraki sezon Avrupa Kupa Galipleri Kupası'na katılmaya hak kazandı.

1970 yılında Chelsea, Leeds United takımını 2-1 yenerek FA Kupası'nı kazandı. Sonraki sezon, Avrupa Kupa Galipleri Kupası finalinde Real Madrid'i 2. maçta 2-1 yenerek Avrupa'da ilk zaferini kazandı.

1970'lerin sonu ve 1980'li yıllarda Chelsea, bir başarısızlık dönemine girdi. Stamford Bridge'in geliştirilme çalışmaları yüzünden klüp, finansal olarak zor durumdaydı. Takım, yıldız oyuncularını satmak zorunda kaldı ve küme düştü. Klüp, Ken Bates tarafından yalnızca £1'a satın alındı. Chelsea, ekonomik krizdeydi ve Stamford Bridge satılığa çıkarılmıştı. Takım, 3.Lig'e düşme potasına bir ara girse de 1983 yılında teknik direktör John Neal, müthiş bir performans ile takımı 2.Lig şampiyonu yaptı (1983/84). Daha sonra takım, 1988'de küme düşmesine rağmen, bir sonraki sezon tekrar 1. Lig'e döndü.

Büyük uğraşlar sonunda Ken Bates, 1992 yılında Stamford Bridge'i tekrar Chelsea'ye kazandırdı. Klüp, yeniden düzenlenen Premier Lig'de başarılı olamasa da, 1994 yılında FA Kupası 2. liği geldi. Ruud Gullit'in oyuncu-menajer olarak takıma katılmasıyla, Chelsea'nin kaderi bir anda değişti. Klübün simgesi haline gelecek olan Gianfranco Zola ile birlikte Chelsea, 1997 yılında FA Kupası'nı müzesine götürdü. Gianluca Vialli, teknik direktörlüğe getirildi. Takım, O'nun önderliğinde 1998'de Avrupa Kupa Galipleri Kupası ve Lig Kupası'nı kazandı. 2000 yılında ise FA Kupası finalistliği ve UEFA Şampiyonlar Ligi'nde çeyrek finalistlik geldi. İtalyan Claudio Ranieri, Vialli'nin yerine teknik direktörlüğe getirildi. Ranieri ile birlikle klüp, FA Kupası finalistliği yaşadı. Ayrıca UEFA Şampiyonlar Ligi'ne katılım hakkı elde etti.

2003'ün Haziran ayında Rus milyoner Roman Abramovich, Chelsea'yi 140 Milyon Pound ödeyerek satın aldı. Klübün bir Rus tarafından satın alınması nedeniyle medya, Chelsea'ye Chelski lakabını takmıştır. Abramovich'in finansal desteğiyle Chelsea, 100 Milyon Pound'u aşan bir transfer harcaması yaptı. Buna rağmen herhangi bir kayda değer başarı yakalayamayan Ranieri, klüpten kovularak yerine Porto takımının teknik direktörü Jose Mourinho getirildi.

100. yılına giren Chelsea, Mourinho önderliğinde 2005 yılında rekor üstüne rekor kırarak (En çok puan toplayan takım, en az gol yiyen takım, en çok galibiyet alan takım, gol yemediği maç sayısı en fazla olan takım) İngiltere Premier Ligi şampiyonu oldu. Lig Kupası finalinde Liverpool'u 3-2 yenerek bu kupayı da kazandı. Daha sonraki yıl tekrar şampiyon olarak başarılarını devam ettirdiler.

Takım, 2007 yılında Lig Kupası'nı kazandı. Bu sayede son 3 sezonda 2 Lig Kupası zaferi yaşadı, Premier Lig'i 2. bitirdi. Sezon sonunda ise Wembley'de Manchester United'i FA Kupası'nda 1-0 yenerek kupayı kazandı.

Stamford Bridge

Stamford Bridge, Chelsea takımının kullandığı ilk ve tek stadyumdur. Bu staddaki ilk maç 23 Eylül 1905 tarihinde yapılan ve Chelsea'nin 1-0 üstünlüğüyle sona eren West Bromwich Albion - Chelsea maçıdır. Stadın kullanıma açılış tarihi 28 Nisan 1877 olup, açılıştan sonraki 28 yıl boyunca Londra Atletizm Kulübü tarafından kullanılmıştır. Stadın kapasitesi yaklaşık 100.000 kişiydi.

Stamford Bridge, 1904 yılında işadamı Gus Mears ve kardeşi tarafından satın alındı. Daha sonra, Mears ailesinin isteğiyle mimar Archibal Leitch tarafından futbol oynanabilmesi için yeniden dizayn edildi.

Stad, Fulham Futbol Kulübü'ne önerilse de, Fulham bu öneriyi kabul etmedi. Bu yüzden stadın sahipleri, Stamford Bridge'de oynayacak takımın kendileri tarafından oluşturulmasına karar verdiler. Stadyumlar, genellikle takımlar için kurulur; fakat Chelsea takımı, bir stadyum için kurulan ilk takımdır. Kurulacak takım için isim önerileri arasında Kensington FC, Stamford Bridge FC ve London FC bulunuyordu.

1930'ların başında stadın güney tarafına, stadın beşte birini kapsayacak büyüklükte bir çatı inşa edildi. Bu bölüm, Shed End (baraka ucu) olarak anılır. Bu ismin neden konduğu tam olarak bilinmese de, inşa edilen çatının bir baraka çatısına benzemesi sebebiyle konduğu düşünülmektedir.

1960 - 1970 yılları arasında Chelsea'nin yöneticileri stadyumu geliştirerek 50.000 koltuklu yapmak istedi. Bu istek gerçekleştirilirken maddi hasara uğrayan kulüp, ekonomik krize girdi ve stadyum satılığa çıktı. Fakat yeni başkan Ken Bates'in büyük çabaları sonucu 1990'ların ortalarında, Stamford Bridge, tekrar Chelsea'nin oldu. 2001 yılında stadın kuzey, batı ve güney bölümü koltuklandırıldı ve sahaya yaklaştırıldı.

Stamford Bridge'in mülkiyeti ve Chelsea Futbol Kulübü'nün isim hakları, Chelsea Pitch Owners (Chelsea Saha Sahipleri) isimli bir kuruluşta bulunmaktadır.

Amblem

Kuruluşundan bu yana Chelsea, 4 farklı amblem kullanmıştır. 1905 yılında oluşturulan ilk amblem, bir memurdan ve kulübün isminden ibaretti. Kulübün eski lakabı olan The Pensioners (Memurlar), bu amblem sebebiyle takılmıştı. 1953 yılına kadar kullanılan bu ilk amblem, Chelsea formasında bulunmamaktaydı. Ted Drake'nin 1952 yılında kulübü modernleştirmek için attığı adımlardan biri de amblemi değiştirmek oldu. Bir yıl süresince amblem, sadece kulübün isminin baş harflerini belirten C.F.C. oldu. 1953 yılında amblem, arkasına bakan ve elinde bir değnek tutan mavi aslan olarak değiştirildi. Amblem ayrıca üç kırmızı gül, İngiltere'yi sembolize etmesi için, ve iki futbol topu içeriyordu. 1960'ların başında bu amblem, kulübün formalarında kullanılmaya başladı.

1986 yılında, kulübün yeni sahiplerinin isteğiyle, amblem tekrar değişti. Bu amblemde kullanılan aslan, daha doğal görünümlü ve sarı renkteydi. Amblemde, kulübün baş harfleri olan C.F.C. bulunuyordu. 3. amblem 19 yıl boyunca, küçük renk değişiklikleri haricinde, değiştirilmeden kullanıldı. 2005 yılında kulübün, 100. yılını kutlaması, yönetim değişikliği ve taraftarların istekleri doğrultusunda yeni bir amblem oluşturuldu. Bu amblem, 2. amblemde bulunan arkasına bakan ve elinde bir değnek tutan mavi aslan biraz değiştirilip, altın rengi ve beyaz tonları eklenerek elde edilmiştir


Kaynak:Wikipedia

Hiç yorum yok: